У Житишту је представљена књига професора Спасоја Граховца из Кикинде „Претреси и осветљења“ у издању Библиотеке “Бранко Радичевић”. О књизи су говорили Љубомир Теофанов, Душан Милићев, Немања Савић, Весна Ћук и аутор. У свом обраћању Весна Ћук је истакла: -Књига „Претреси и осветљења“ је занимљива збирка приказа, критичких осврта, писама, препорука и мишљења о књижевно-теоријском и педагошком раду професора Граховца. На први поглед текстови сабрани у овој књизи садржински делују хетерогено. Али, сви имају за циљ да укажу на богатство књижевне речи и плодну педагошку и друштвену ангажованост професора Спасоја Граховца. Књига је подељена на четири тематске целине: Пространства и тескобе, Ко би тамо негде читао књиге, Писма, оцене, предлози и Селективна библиогарафија. Књигу „Претреси и осветљења“ отварају и две посвете: песма Душана Милићева „Дивна пређа“, посвећена аутору и проза под насловом „И у миру и у рату – са дабарским обзором у срцу“, коју је професор Граховац посветио својим родитељима,оцу Мирку и мајци Госпави, рекла је Весна Ћук. Много значајних и познатих књижевних имена се налази међу  корицама ове књиге: Мирослав Антић,Тоде Чолак,Стеван Мицић, Васо Милинчевић, Раша Попов, Мирон Кањух, Мирјана Д. Стефановић, Драшко Ређеп, Радивој Шајтинац, Лука Хајдуковић,Петко Војнић Пурчар, Љиља Илић. О животу и раду  професора Спасоја Граховца, надахнуто и са пуно емоција говорио је песник Љубомир Теофанов. Књижевни  опус, а посебно  поезију професора Граховца представио је књижевник Душан Милићев, који је прочитао  неколико песама Спасоја Граховца. Посебну вредност ове књиге чини селактивна библиографија коју је приредио Немања Савић, виши књижничар Библиотеке “Бранко Радичевић”. Библиографија им укупно 225 јединица и обухватила је: монографске публикације; монографске  публикације  других аутора у којима се налазе рецензије и изабрани радови професора Граховца који су нашли место у антологијама и зборницима; серијске публикације-чланци и прикази у новинама и чланцима;остали радови-сепарати, каталози, беседе, интервјуи са Спасојем Граховцем. Аутор књиге „Претреси и осветљења“ је у свом обраћању публици посебно истакао дугогодишњу сарадњу и пријатељство са песником Мирославом Антићем  и изразио задовољство што је књигу објавила житиштанска Библиотека а одштампала Штампарија „Ситопринт“. Погледајте видео: