Библиотека "Бранко Радичевић", основана 11. маја 1962. године, обележила је значајну годишњицу, 55 година постојања и рада. Обележавање јубилеја почело је у четвртак 11. маја, свечаношћу која је била посвећена раду Библиотеке и развоју библиотекарства у Општини Житиште. Присутне је поздравио председник Скупштине општине Житиште Зоран Касаловић, који је, честитајући јубилеј радницима Библиотеке истакао пре свега квалитетан и професиналан рад установе која заузима значајно место на културној мапи Баната  и Србије. Директорка Библиотеке Весна Ћук је у свом обраћању званицама указала на улогу и место Библиотеке "Бранко Радичевић" у протеклих 55 година, и на послове који се планирају убудуће.

Током вишедеценијског рада Библиотека је прешла пут од скромне књижнице са оскудним фондовима, нестручним кадром и нестручним радом, скученим простором и неадекватном и недовољном опремом, али и полетом и ентузијазмом карактеристичним за седамдесете и осамдесете године прошлог века, до установе са квалитетним и стручно обрађеним књижним фондовима, стручним кадром, задовољавајућим простором, разноврсним културно-образовним програмима,  добром рачунарском опремом, издавачком делатношћу са 128 објављених наслова. До установе, која у ери нових технологија стреми да од традиционалне библиотеке прерасте у савремену која ће омогућити коришћење разноврсне електронске грађе и бити културни центар локалне заједнице. О Бранку Радичевићу, чије име Библиотека носи, беседио је Ненад Грујичић, књижевник, директор Бранковог кола. Он је надхнуто говорио о великом српском песнику и његовом делу поводом 170. годишњице изласка прве Бранкове књиге песама у Бечу. Грујичић је истакао да је: „Бранкова прва књига потпуно оригинална песничка творевина, са раскошним талентом, који је сковао и донео чак 200 речи којих нема у Вуковом 'Рјечнику'“ . О Библиотеци „Бранко Радичевић“ и „Библиографији издања Библиотеке 'Бранко Радичевић' Житиште 1996-2016“ беседио је др Жељко Вучковић, декан Педагошког факултета у Сомбору. Он  је похвалио рад Библиотеке и објављивање библиографије речима: „Једна мала библиотека урадила је велики и драгоцен посао. Овакав резултат, и издавачки и библиографски, превазилази локалне и ускостручне станадарде. Он показује да се у Житишту публикује, чита, пише и мисли. И наравно памти, јер су библиотеке памћење света. Зато Библиотеку у Житишту сматрам великом.“ Присутнима се обратио и др Славомир Гвозденовић, књижевник, оснивач Савеза Срба у Румунији који је са задовољством истакао дугогодишњу и плодну сарадњу Библиотеке „Бранко Радичевић“ и Савеза Срба у Румунији. У културно-уметничком делу програма учествовали су ученици Основне школе „Свети Сава“ из Житишта, хор, који је извео две песме Бранка Радичевића, а припремила их је професорка музичког васпитања Лидија Чина и тамбурашки оркестар  под руководством Јове Бабића, наставника музичког васпитања.

Више о утисцима поводом 55 година постојања Библиотеке "Бранко Радичевић" можете прочитати овде

Фотографије можете погледати овде